Nyheder fra Facebook

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
2 uger siden

ÅBEN TELEFONTID 📞

Som noget nyt har HSP foreningen nu åben telefontid hver mandag kl. 10-12.

Her kan du få vejledning om almene spørgsmål om sensitivitet og høre om foreningens virke.

TELEFON 2713 8293

❤️❤️❤️

Vi henviser til vores behandlerliste, hvis du har brug for rådgivning af personlig karakter.

💡💡💡

Har du brug for inspiration fra andre sensitive, er du velkommen til at stille dit spørgsmål her på foreningens Facebook side eller i den lukkede gruppe (medlemskab påkrævet).
... Se mereSe mindre

5 måneder siden

... Se mereSe mindre

5 måneder siden

Jeg synes jo egentlig, jeg har nogenlunde godt greb om det der med følelser. Men jeg ved ikke helt, hvilke ord jeg skal sætte på, når jeg tuder over tronskiftet. Det er sådan en mærkelig blanding af alt muligt. Jeg er bestemt ikke ked af det. Men jeg græder alligevel. Og det er heller ikke af glæde. Nogen der har der ligesom mig? Måske er det sådan en grundfølelse af noget med historiens vingesus, som jeg nogle gange kan have til begravelser eller barnedåb. ... Se mereSe mindre

Jeg synes jo egentlig, jeg har nogenlunde godt greb om det der med følelser. Men jeg ved ikke helt, hvilke ord jeg skal sætte på, når jeg tuder over tronskiftet. Det er sådan en mærkelig blanding af alt muligt. Jeg er bestemt ikke ked af det. Men jeg græder alligevel. Og det er heller ikke af glæde. Nogen der har der ligesom mig? Måske er det sådan en grundfølelse af noget med historiens vingesus, som jeg nogle gange kan have til begravelser eller barnedåb.

7 CommentsKlik hvis du vil kommentere på Facebook

Jeg tænker, det er empati. Når man er empatisk anlagt og ser nogen være så rørt, som Frederik var, er det svært ikke selv at blive bevæget🤍

Jeg reagerer præcis sådan. Og jeg kunne mærke det fysisk i kroppen af og til et par timer inden troneskiftet. Jeg mærker det tydeligt i min hals også at jeg får svært ved at tale uden grøde i stemmen. Og det er netop ikke fordi jeg var ked af det, men det må være fordi vi bliver overvældet af flere følelser på en gang. Stadig i dag hvis jeg taler om den store dag i går, kan det starte igen når jeg taler om det. Og så forsvinde og dukke op igen🥺

Ja😊 Jeg græd som pisket😭 Men det var fordi jeg fornemmede, at denne skønne, sensitive mand slet ikke ønsker at være konge.

View more comments

5 måneder siden

GODT NYTÅR 🎉 til alle sensitive og sansestærke.
Du står ikke alene, der er cirka 1 million andre sensitive/sansestærke her i lille Danmark 🇩🇰
2024 kan noget særligt – Kom med i det sensitive fællesskab ❤️
... Se mereSe mindre

GODT NYTÅR 🎉 til alle sensitive og sansestærke. 
Du står ikke alene, der er cirka 1 million andre sensitive/sansestærke her i lille Danmark 🇩🇰
2024 kan noget særligt – Kom med i det sensitive fællesskab ❤️
6 måneder siden

PAUSER ER VIGTIGE ... Alle har brug for pauser hvor hjernen kan nå at slappe af 🥴 🧠
Sensitive mennesker har særligt brug for pauser til at koble ud, væk fra stimuli, tune indad, mærke sig selv, reflektere, bearbejde input og lade op igen 💚
... Se mereSe mindre

6 måneder siden

Stærk debat fra 2021 om mistrivsel i skoler 🥺 ... Tåler et gensyn ... Knud Romer taler lige ind i hjertet hos sensitive ❤️: "Man behandler børn som midler der skal optimeres. Giv barndommen tilbage til børnene. Lad dem famle, fejle og lege. Giv dem tid, fred og ro. Lad dem hvile i sig selv. Hellere BLIVE gode karakterer – end at FÅ gode karakterer". ... Se mereSe mindre

10 måneder siden

HAR DU HUSKET AT SPØRGE DIG SELV, OM DET ER KORTISOLEN VÆRD?

Vores bestyrelsesmedlem Jannie Friis Rydahl har skrevet en klumme i en lokal avis i Nordsjælland, der omhandler konsekvenserne ved at leve et liv i højt tempo.

Klummen kan læses her på hjemmesiden:

hsp-foreningen.dk/ressourcer/har-du-husket-at-spoerge-dig-selv-om-det-er-kortisolen-vaerd/
________________________________________________________
BRUGER DU HSP-FORENINGENS HJEMMESIDE ❤️
Vi er ret stolte af hjemmesiden, som hver måned betjener flere tusinde besøgende
... Se mereSe mindre

HAR DU HUSKET AT SPØRGE DIG SELV, OM DET ER KORTISOLEN VÆRD?
Vores bestyrelsesmedlem Jannie Friis Rydahl har skrevet en klumme i en lokal avis i Nordsjælland, der omhandler konsekvenserne ved at leve et liv i højt tempo. 
Klummen kan læses her på hjemmesiden: 
https://hsp-foreningen.dk/ressourcer/har-du-husket-at-spoerge-dig-selv-om-det-er-kortisolen-vaerd/
________________________________________________________
BRUGER DU HSP-FORENINGENS HJEMMESIDE ❤️
Vi er ret stolte af hjemmesiden, som hver måned betjener flere tusinde besøgende
10 måneder siden

Lige om lidt er det skolestart for alle børn, efter en lang ferie.
Derfor kommer her et råd til alle voksne om, at vi ikke må overse, at den kommende skolestart kan være benhårdt arbejde for børnehjerner.

De fleste børn glæder sig til at vende tilbage til den velkendte struktur, til vennerne og til de kendte fysiske rammer. En sjov tid venter - men også en krævende tid, for når ferien er slut, ændres hverdagen rutiner og struktur sig markant.

De børn, som om lidt starte i børnehaveklasserne kommer til at opleve at gå fra at være ”de store” i børnehaverne til at være ”de mindste” i skolen. OG det kan faktisk være noget af en mundfuld.
Og derudover er overgangen fra ferie til skole svær for mange børn, fordi det kræver omstilling.
Og den omstilling kan være både temmelig svært og udfordrende.

For børnehaveklassebørnene er der tale om at de skal møde helt nye voksne, nye børn, nye bygninger samt et helt nyt lokale med de nye klassekammerater. Det vil for mange være lidt overskueligt og krævende.
Derfor må det ikke overraske nogen, at det på én og samme tid er både sjovt og hårdt at gå fra ferie til skolens hverdag.
Den nye hverdag vil indeholde mange kollektive beskeder, end de fleste børn er vant til – og mange flere end der har været i ferien. Og oven i købet er der tale om beskeder med en del ukendt indhold. Der vil være regler, der skal forstås og læres. Regler for inde og regler for ude.
Frikvartererne vil være herlige for nogle – men for mange børn er det ikke rigtig afslapning, men ret anstrengende, da den løse struktur og den ”frie leg” kan være uoverskuelig – især for de nye skolestartere.

Skolestart er faktisk at sammenligne med når voksne, starter på nyt arbejde. Her er lokaler, kollegaer, regler, strukturer, beskeder og rutiner jo tilsvarende nye. Med efterfølgende træthed og måske med et lidt dårlige humør end vanligt, når dagen er slut.

Derfor må alle voksne forvente, at børn i særdeleshed trættes voldsomt, når opmærksomheden udfordres i timevis, mens børnene i de kommende uger skal vænne sig til de nye og i ukendte omgivelser.
Med andre ord: skolestart er hårdt arbejde for børnehjerner.
Forbered jer derfor på, at børnene kan være mere end almindeligt trætte de første skoledage/uger og bliv ikke overrasket, hvis børnene kan virke både mutte, konfliktskabende eller vrede.
Eller måske det modsatte: stille, tavse og afvisende.
Gør jer derfor umage, med at forstå de små og de større børns ændrede adfærd som en overbelastning af deres nervesystem.
Tilbyd dem ro uden Ipad og telefon, for det kræver ægte hjernepauser efter en lang dag med masser af nye indtryk. Og det gælder både de nye skolestartere og de ældre børn.

Uanset, hvordan børn reagerer, er det gavnligt at give dem pauser. Slæk på kravene og undlad at stille alt for mange spørgsmål og forsøg at undgå store sociale sammenkomster, efter skoletid, de første uger.
OG måske allervigtigst: Forsøg at undgå at blive smittet af børnenes dårlige humør. Udvis den største forståelse, I kan finde frem. Skab gode stunder med hygge, mens barnet får noget godt og mættende at spise og drikke. Find på noget, der skaber ro, måske god musik, tegne eller kigge i bøger.
Planlæg gerne fysiske aktiviteter, efter skoledagen. Det giver god restitution for trætte hjerner. Cykl en tur sammen. Lad børnene klatre i træer, spille bold eller give den gas på havetrampolinen.

Rigtig god skolestart til alle og god arbejdslyst til alle I voksne.
... Se mereSe mindre

Se flere