Bogen om at være særligt sensitiv – vejen fra sårbarhed til ressource

Bogen om at være særligt sensitiv – vejen fra sårbarhed til ressource


Ressource Description
Bogen beskriver bl.a. forhold, der kan true særligt sensitive menneskers livskvalitet, f.eks. stress, mobning, mindreværd, at være en del af et objektsamfund.

Bogen er skrevet af den norske psykolog Trond Edvard Haukedal.

Bogens forord og ambition

“… at give alle i Norge tilstrækkelig viden om karaktertrækket særlig sensitivitet, at bidrage til, at alle særligt sensitive bliver stolte af at være særligt sensitive og ikke mindst at give de 80% af befolkningen, som ikke er særligt sensitive, bedre forudsætninger for at være de særligt sensitives medspillere i stedet for modspillere.”

Anmeldelse

Allerførst synes jeg, det er interessant, at forfatteren ikke er særligt sensitiv. Herudover beskrives han som én af Norges ledende kursus- og foredragsholdere.

I forordet til bogen skriver Trond Edvard Haukedal om sin ambition med bogen:
“… at give alle i Norge tilstrækkelig viden om karaktertrækket særlig sensitivitet, at bidrage til, at alle særligt sensitive bliver stolte af at være særligt sensitive og ikke mindst at give de 80% af befolkningen, som ikke er særligt sensitive, bedre forudsætninger for at være de særligt sensitives medspillere i stedet for modspillere.”

Som jeg læser bogen, så tænker jeg, at den har potentiale til at leve op til forfatterens ambition både i Norge og i andre lande. Det er en bog, der lykkes med at tale til både særligt sensitive og ikke særligt sensitive.

Jeg kan godt lide, at Trond hele tiden har for øje, at alle mennesker har deres styrker og udfordringer. Og samtidig på en konstruktiv måde beskriver, hvorfor særligt sensitive kan opleve større udfordringer ved at leve i et turbosamfund.

Bogen gør sig i det hele taget umage med at øge forståelsen for menneskers forskelligheder.

Bl.a. beskrives fint, hvilke følelser både den særligt sensitive og den ikke særligt sensitive kan stå tilbage med, når mødet og kommunikationen mellem de to forskellige typer mennesker mislykkes. Han kommer også med gode råd til, hvordan den gode dialog opnås.

Der er afsnit om bl.a. hverdagslivet, arbejdslivet, kunstnerlivet og skolelivet. Afsnittene er krydret med cases. Bogen indeholder også indlæg skrevet af andre. Bl.a. er det et indlæg skrevet af en studievejleder.

Bogen beskriver forhold, der kan true særligt sensitive menneskers livskvalitet, f.eks. selvbillede/selvbilledestress, mobning, mindreværd, at være en del af et objektsamfund. For mig at se kan alle mennesker, der arbejder med deres selvudvikling, have glæde af store dele af bogen.

Jeg kan godt lide, at der også er et samfundsperspektiv i bogen. Hvad er konsekvensen af inklusion eller eksklusion af bl.a. særligt sensitive.

Der er masser af gode råd og værktøjer til særligt sensitives rejse fra sårbarhed til ressource. En pointe i bogen er, at særligt sensitive skal leve i samklang med både deres sårbarhed og ressourcer.

Der er en god balance i beskrivelserne af personlighedstrækkets styrker og udfordringer.

For mig har det været en mangfoldig læseoplevelse. Bogen har givet mig ny viden, bedre forståelse for hvordan ikke særligt sensitive kan opleve samværet med særligt sensitive, håb om at forskellige typer mennesker kan blive hinandens medspillere. Nogle afsnit har været ren terapi at læse og givet mig nye forståelser af mit personlighedstræk. Bogen har generelt givet masser af stof til eftertanke og refleksion, derfor har jeg læst bogen langsomt og over længere tid.

Jeg håber mange vil læse bogen. Både særligt sensitive der gerne vil gå vejen fra sårbarhed til ressource, og andre der gerne vil være medspillere i stedet for modspillere, f.eks. familie, ledere i erhvervslivet, ansatte i beskæftigelsessektoren, uddannelsessektoren og sundhedsvæsenet.

God læselyst!

Anmeldt af Bente Sønnichsen